Свистунківсько-Червонолуцьке газове родовище у Полтавській області.... ліцензія на видобуток вуглеводнів з підготовленого родовища неочікувано відійшла не напівдержавній «Укрнафті», а зовсім іншій, маловідомій приватній фірмі...
Лютий 2018 року. Київський апеляційний адміністративний суд. Позивач – компанія ПАТ «Укрнафта». Відповідач – Державна служба геології та надр. У судовому порядку представники «Укрнафти» оскаржують надане відомством право на розробку великого нафтогазового родовища на Полтавщині маловідомій компанії ТОВ «Аркона Газ-Енергія». Бо й самі на нього претендують.
Мова про Свистунківсько-Червонолуцьке родовище у Полтавській області. Дослідно-промислову розробку тут, ще починаючи з 1990-х років, проводила компанія ПАТ «Укрнафта».
«Укрнафта» – найбільша в Україні нафтовидобувна компанія. Контрольний пакет її акцій (50%+1) належить державі в особі НАК «Нафтогаз України», ще близько 42% – у структур з так званої групи «Приват», лідером якої вважається олігарх Ігор Коломойський. Отже, щонайменше на кожну другу гривню, зароблену цією компанією, може претендувати Державний бюджет України...
...
«Укрнафта» на цьому родовищі проводила геологорозвідувальні роботи, дослідно-промислову розробку з 1990-х років. За цей час «Укрнафта» пробурила там три свердловини. Працювала до 2014 року. Після цього ми робили спробу отримати спецдозвіл на видобування, але нам з різних причин відмовляли», – розповів в коментарі Радіо Свобода Дмитро Кушнірук, начальник відділу розробки нафти та газу ПАТ «Укрнафта».
У Державній службі геології та надр України журналістам Радіо Свобода підтвердили, що «Укрнафта» володіла «спецдозволом на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку нафти та газу Червонолуцького родовища». Водночас, зазначили у відомстві, у наданні ліцензії на видобуток компанії вирішили відмовити. Як же там пояснили своє рішення?
«Пакет документів ПАТ «Укрнафта» був повернутий у зв’язку з невідповідністю документів, поданих заявником», – йдеться у відповіді Держгеонадр на запит програми «Схеми». Які саме документи «Укрнафти» не відповідали вимогам Держгеонадр, у листі за підписом тимчасово виконувача обов’язків голови цієї служби Олега Кирилюка не уточнюється....
Водночас, у листі Держгеонадр до «Укрнафти» пояснювали тоді відмову тим, що «у товариства (ПАТ «Укрнафта» – ред.) наявний податковий борг у сумі 11 289 888 844,47 гривень».
Протягом 2014-2015 років, коли «Укрнафту» очолював Пітер Ван Хеке, лояльний до Ігоря Коломойського, компанія майже перестала сплачувати обов’язковий податок (ренту) з видобутку нафти та газу.
...
Принаймні, за розрахунками самої «Аркони Газ-Енергії», на ньому можна видобути всього 320 мільйонів кубометрів газу та 46 тисяч тонн конденсату. Саме такі обсяги зафіксовані у виданому фірмі спецдозволі.
Водночас, спеціалісти «Укрнафти», які досліджували родовище багато років, мають геть інші числа. Вони видобувні запаси цього родовища оцінюють значно вище – у 1,6 мільярда кубометрів газу та 130 тисяч тонн конденсату. Пояснюють: за роки розвідувальних робіт на Полтавщині добре уявляють справжні об'єми вуглеводнів, які там можна видобувати.
Щоб усвідомити вартість цих енергоресурсів, ми порахували озвучені в «Укрнафті» обсяги за теперішніми ринковими цінами на ці енергоресурси в Україні. Виходить, сумарна вартість цих покладів, доступ до яких отримала маловідома фірма, в разі успішного видобутку на сьогодні становила б понад 12 мільярдів гривень, або 450 мільйонів доларів США. Тобто ціна питання – майже півмільярда доларів.
...
Хто втратив?
...
Хто здобув?
...
Своє розслідування провели журналісти програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).
...
https://www.radiosvoboda.org/a/29049145.html